Zespół parkowo-dworski i folwarczny w Wiśniowej – rewitalizacja i zagospodarowanie terenu

Inwestor: Powiat Strzyżowski, Strzyżów ul. Przecławczyka 15.
Okres realizacji: od lipiec 2011 do sierpień 2013

Zakres prac obejmuje:

a) Przebudowa i adaptacja pomieszczeń stajni, wozowni i części obory należących do zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej, na pomieszczenia noclegowe i sale konferencyjną w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, tj.: wykonanie projektu budowlanego przebudowy i adaptacji pomieszczeń stajni, wozowni i części obory,  roboty budowlane – przebudowa i adaptacja pomieszczeń folwarcznych, wykonanie instalacji: wodno – kan., c.o. elektrycznej, słaboprądowej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonanie kotłowni opalanej gazem, wykonanie przyłącza: kanalizacji sanitarnej, gazowego, energetycznego i wodociągowego.
b) Wykonanie projektów branżowych rewaloryzacji oraz prac rewaloryzacyjnych w parku w Wiśniowej: wykonanie projektów branżowych rewaloryzacji parku, prace rozbiórkowe i roboty ziemne,  instalacje elektryczne i energetyczne, ścinka drzew, usuwanie zagajników, zakrzewień i samosiewów, cięcia pielęgnacyjne drzew, wykonanie nawierzchni parkowych i roboty ziemne, budowę podjazdu oraz parkingu, prace konserwatorskie i zabezpieczające, wykonanie placu zabaw, wykonanie architektury ogrodowej, wykonanie nawierzchni trawiastych, wykonanie gazonów kwiatowych i rabat bylinowych, sadzenie krzewów, wykonanie systemu nawadniającego.
Park przypałacowy Mycielskich w Wiśniowej jest w przeważającej części własnością Powiatu Strzyżowskiego który pełni również funkcje jego zarządcy. Zespół pałacowo – parkowy w Wiśniowej objęty jest ścisłą opieką konserwatorską. Głównym celem prac jest przywrócenie charakteru i świetności zabytkowego parku w Wiśniowej oraz obiektów, obecnie zaniedbanych o zatartym układzie kompozycyjnym, wpisanych w historie regionu i bogatych w tradycyjne artystyczne. W 1787 r. Stanisław Schnür – Pepłowski w dziele „Cudzoziemcy w Galicji „ pisał „ w Wiśniowie /…/ oglądałem budowę nowego  pałacu oraz powstający do koła park angielski. Oba urządzenia przynoszą zaszczyt smakowi młodego Starosty Hrabiego Jabłonowskiego. W najbliższej przyszłości wiejska ta rezydencja malowniczym swym położeniem przyćmi najwspanialsze zamki Galicji. K. Micielski w książce ”Historia domu w Wiśniowej” pisze – „Mój dziadek Franciszek Mcielski, kupił w roku 1868 Wiśniowej od P. Kuczkowskiego jako miejsce na letni pobyt dla swej rodziny. Majątek obejmował wówczas nie więcej jak około 300 hektarów, ze spalonym pałacem, ale ze stojącą i mieszkalną tzw. oficyną, pięknymi zabudowaniami gospodarczymi i parkiem pełnym ogromnych starych dębów. Podobno urok okolicy i te istotnie wspaniałe dęby w ogrodzie były przyczyną która ostatecznie skłoniła mego dziadka do kupna Wiśniowej”. Główny cel założony w rewaloryzacji parku w Wiśniowej to przywrócenie obiektowi właściwej rangi poprzez zabiegi kompozycyjne tj. usunięcie drzew o złym stanie sanitarno – zdrowotnym i samosiewów, nasadzenie malowniczych grup krzewów i roślin okrywowych a także rekonstrukcja rabat i kwietników. Zamienia się również linię energetyczną napowietrzną na kablową.

Po