Historia

                          

Historia Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane REMBUD Sp. z o.o., to Spółka prywatna, istniejąca na rynku od ponad 25 lat. Nieprzerwanie, od ponad ćwierćwiecza współtworzą ją dwie rodziny: Moskal i Wojtyna, ale jak to było i jest z tym „REMBUD”-em dokładnie?

Zapraszamy do zapoznania się z historią naszej firmy.

Alina Moskal i Michał Wojtyna, właściciele i założyciele PRB „REMBUD”, poznali się w Gminnej Spółdzielni SCH w Strzyżowie, gdzie przez wiele lat wspólnie pracowali w ekipie remontowo-budowlanej. Kiedy w Polsce zakończył się „jedynie słuszny ustrój” i rozpoczął kapitalizm, zmiany nastąpiły również w GS SCH. W ich wyniku Alina Moskal i Michał Wojtyna otrzymali propozycję założenia spółki i pracy „na swoim”. Mieli świadomość, że tracą stabilne etatowe zatrudnienie, ale zaryzykowali. Założyli spółkę j.g.u. „GESBUD” w Strzyżowie, w której głównym udziałowcem była Gminna Spółdzielnia „SCH” w Strzyżowie. Jak się jednak szybko okazało nie był to sprzyjający czas dla spółek j.g.u. W lipcu 1990 r. wszyscy pracownicy stracili pracę i znaleźli się na zasiłkach dla bezrobotnych.

Tak więc kolejny raz stanęli przed wyborem ‘co dalej’? – poszukiwanie pracy czy założenie prywatnej firmy, gdzie tym razem ryzyko brali w 100% na siebie? Rok 1990, to w Polsce zmiany i niepewność, a formy własności prywatnej były czymś zupełnie nowym i nieznanym, jednak zaryzykowali. Szczęście i życzliwi ludzie dookoła sprawili, że po raz drugi Alina Moskal i Michał Wojtyna zamiast pracy na etacie wybrali tą „na swoim”.

10 sierpnia 1990 r., to początek działalności Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „REMBUD” Sp. z o.o. „Nie mieliśmy kapitału własnego. Wzięliśmy pożyczkę dla bezrobotnych, za którą kupiliśmy pierwszą betoniarkę i drobny sprzęt budowlany” – wspomina początki firmy Alina Moskal, współwłaścicielka i współzałożycielka PRB „REMBUD” Sp. z o.o. Pierwsze kroki PRB „REMBUD” stawiał pod skrzydłami Przedsiębiorstwa „INSTALBUD” w Rzeszowie, jako podwykonawca robót remontowych zamku w Rzeszowie. Za pierwsze zaoszczędzone pieniądze zakupiony został nowy samochód marki Żuk, który służył firmie wiele lat.

Początki nie były łatwe i nie obfitowały w spektakularne zyski. Świadczy o tym chociażby fakt, że w roku 1991 Alina Moskal wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 10 miesięcy pracowała fizycznie, obserwując i poznając na czym polega kapitalizm. „To tam przekonałam się, że w prowadzeniu biznesu potrzebna jest mocna psychika i odporność, a kolejne lata prowadzenia własnej firmy doskonale to potwierdziły” – mówi współwłaścicielka PRB „REMBUD”.

Od początku działalności firma zatrudniała pracowników spośród znajomych lub polecanych osób. Do dziś ta metoda się sprawdza, a siłą „REMBUDU” są ludzie. Przedsiębiorstwo posiada doświadczoną, profesjonalną kadrę, zarówno inżynierską, z wszelkimi wymaganymi uprawnieniami specjalistycznymi, jak i wykonawczą, handlową i administracyjną.

18 lutego 1994 r. PRB „REMBUD” zakupił od Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Strzyżowie działkę wraz z budynkiem biurowym i po kapitalnym remoncie przenosi swoją siedzibę z ulicy Kilińskiego w Strzyżowie na ulicę Tunelową w Strzyżowie, gdzie do dziś ma swoją siedzibę.

Spółka z czasem rozwija się, zdobywa doświadczenie i specjalizuje się w wykonawstwie obiektów użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, sportowych, służby zdrowia, budynków zabudowy wielorodzinnej, placówek handlowo-usługowych, robotach ogólnobudowlanych, wykończeniowych, remontach i zagospodarowaniu terenu. Posiada potencjał umożliwiający jej prowadzenie projektów w charakterze Generalnego Wykonawcy. Jej znaczącym atutem jest również fakt, iż od kwietnia 1996 roku dysponuje zezwoleniem, wydanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac remontowych i budowlanych w obiektach zabytkowych, a także kierowanie i nadzorowanie w/w pracami.

W roku 1996 firma zdywersyfikowała swoją działalność w kierunku handlowym, co dokonało się
w wyniku otwarcia własnej hurtowni materiałów budowlanych. Była to pierwsza w Strzyżowie, a druga w regionie, tego typu hurtownia. Przy hurtowni funkcjonuje salon wystawowy, w którym klienci mają możliwość zapoznania się z ofertą wiodących na rynku producentów i zakupu materiałów z zakresu budownictwa, instalacji, artykułów wykończeniowych, dekoracyjnych, farb i lakierów, oświetlenia oraz narzędzi. W 2008 roku oferta została uzupełniona o krzewy i drzewa ozdobne oraz materiały ogrodnicze, a sama hurtownia powiększona o nowoczesny salon sprzedażowy.

Od roku 1997 w obrębie zabudowań przedsiębiorstwa prowadzona jest również myjnia samochodowa.

Przedsiębiorstwo z roku na rok dynamicznie się rozwija. 4 stycznia 1999 roku „REMBUD” kupuje kolejną, sąsiednią działkę i majątek Spółdzielni Transportu Wiejskiego, łącznie z pracownikami.

4 marca 2001 roku Przedsiębiorstwo uzyskuje status Zakładu Pracy Chronionej (ZPC). Początkowo firma nie miała tego w planie. Zaczęło się od stworzenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych i ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że osób pracujących w budownictwie, posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest wiele, a praca w ZPC, to dla nich ogromna szansa na aktywność zawodową.

Przez 25 lat „REMBUD” Strzyżów zbudował silną markę i ciągle podnosi jakość swoich usług. W roku 2004 wdrożona została norma ISO, która gwarantuje najwyższą jakość świadczonych przez firmę usług, na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

W sierpniu 2005 Firma rozpoczęła ważną inwestycję – przebudowę Domu Kultury WSK, na potrzeby Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prace zostały ukończone we wrześniu 2006 r. Odrestaurowany budynek stanowi jedną z perełek architektury Rzeszowa, a inwestycja otrzymała pierwszą nagrodę oraz tytuł Budowa Roku 2006, przyznawany przez Rzeszowski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Kolejne zmiany dla PRB „REMBUD” nastąpiły w grudniu 2006 roku, kiedy to na czele Zarządu stanęły najstarsze dzieci współwłaścicieli – Marta Włodyka, z domu Moskal, na stanowisku Prezesa i Tomasz Wojtyna, jako Zastępca Prezesa. Ta decyzja okazała się doskonałym posunięciem. Jako osoby zaangażowane w życie firmy od początku jej działalności – najpierw pośrednio, jako dzieci właścicieli, a z czasem bezpośrednio, jako pracownicy (Marta Włodyka była Głównym Księgowym, Tomasz Wojtyna Kierownikiem Budowy), traktują „REMBUD” jak swoją firmę, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Od początku objęcia nowych stanowisk z rozwagą planują wszelkie biznesowe posunięcia, a firma pod ich zarządem doskonale się rozwija.

Kolejna ważna inwestycja w portfolio firmy, to realizowana w okresie od stycznia do września 2007 roku rozbudowa Przejścia granicznego w Medyce. Również ta realizacja została doceniona przez Rzeszowski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa uzyskując nagrodę trzeciego stopnia w Konkursie Budowa Roku 2007.

Na dwudziestolecie działalności „REMBUD”-u, w sierpniu 2010 r., zostaje oddany do użytkowania nowy budynek administracyjny, w którym od teraz mieści się siedziba przedsiębiorstwa.

Ponieważ Firma od początku działalności dąży do ciągłego rozwoju, dlatego Zarząd podjął decyzję o poszerzeniu działalności Spółki o działalność deweloperską. W sierpniu 2011r. rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego, wielorodzinnego w Strzyżowie przy ul. Grunwaldzkiej. Budynek został oddany do użytkowania we wrześniu 2012 r., a wszystkie mieszkania bardzo szybko sprzedane. Obecnie firma przygotowuje się do kolejnych inwestycji deweloperskich.

Kolejne lata, to kolejne ważne budowy, w tym na uwagę zasługuje: rewitalizacja obiektów dworsko-folwarcznych oraz parku w Wiśniowej rewitalizacja i zagospodarowanie terenu zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej; budowa Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Strzyżowie (Dobrzechowie). Inwestycja oprócz budowy obejmowała zakup, dostawę i montaż nowoczesnych urządzeń; Rynek w Strzyżowie; Szpital Pro-Familia w Rzeszowie; prace w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, w głównej mierze w Podkarpackim Centrum Onkologii i wiele innych

8 sierpnia 2015 r. firma świętuje swoje 25 lecie w gronie osób najważniejszych – pracowników, Klientów, kontrahentów i Partnerów oraz przedstawicieli władz Starostwa i Gminy Strzyżów, dzięki którym firma stale się rozwija.

Tym, co wyróżnia „REMBUD” wśród innych przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wykonawstwa budowlanego i co pozwala od lat utrzymywać stabilną pozycję na rynku jest konsekwentna dbałość o najwyższą jakość świadczonych usług. Najwyższa jakość wykonania i materiałów jest wpisana w historię i markę firmy. Wysoki poziom usług gwarantuje przede wszystkim wieloletnie doświadczenie, wiedza i profesjonalnie wyszkolona kadra specjalistów. Nie bez znaczenia jest także fakt wykorzystywania przez firmę wyłącznie wysokiej jakości materiałów, które dzięki własnej hurtowni budowlanej, pozyskuje w konkurencyjnych cenach.

Ważny i istotny w historii Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „REMBUD” Sp. z o.o., jest również fakt, że pomimo rozbudowanej struktury, firmę nadal można określić mianem „firmy rodzinnej”. W znacznej mierze jest ona bowiem zbudowana przez członków rodzin Moskal i Wojtyna, a w jej zarządzie zawsze są ich przedstawiciele. Dodatkowo pracujące w niej osoby, ich oddanie firmie i zaangażowanie w pracę sprawiają, że „REMBUD” z pewnością różni się od wielu firm, a to przekłada się na inne aspekty działalności.

Rynek usług budowlanych, na którym działa firma „REMBUD” jest rynkiem konkurencyjnym i bardzo wymagającym. W związku z tym, Przedsiębiorstwo nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach, lecz stale dąży do poszerzania swojej oferty, rozwoju nowych profili działania, wprowadzania coraz nowszych i doskonalszych technik i technologii wykonawstwa. Takie podejście połączone z szacunkiem do ludzi – pracowników, Klientów i współpracowników, to sposób PRB „REMBUD” na tworzenie swojej historii przez kolejne lata.